Jak leczyć afty?

Leczenie aft

Na początku leczenia aftowego zapalenia jamy ustnej tzw. aft należy zadbać o to, aby bolesne rany się nie rozprzestrzeniały i zaczęły się goić. Dlatego warto zabezpieczyć otwarte rany środkami dostępnymi bez recepty, takimi jak choćby Orabase. Jest to środek, który zabezpieczy ranę ochronną warstwą i przyśpieszy gojenie się afty, a co najważniejsze złagodzi nieprzyjemny ból dziecku lub osobie dorosłej. Pamiętaj, żeby przed nałożeniem leku dokładnie osuszyć bolesny punkt.
Oprócz podanego leku warto również wykorzystać   naturalny żel z aloesu. On równie doskonale zabezpieczy ranę, ukoi ból, a co najważniejsze przyśpieszy gojenie się aft.
Kolejną znaną metodą przynosząca ulgę jest również, roztarta witamina E zmieszana z olejem spożywczym i nałożona na ranę. Warto powtarzać ten zabieg kilkakrotnie w ciągu dnia.

Jak pokonać ból wynikający z powstałych aft?

W momencie gdy podane wyżej metody nie pomagają i ból nadal jest tak silny, że przeszkadza nam w prawidłowym odżywianiu się i funkcjonowaniu to warto użyć środków wspomagających miejscowe znieczulenie naszej rany,afty. Może to być np. Aethylum chloratum w sprayu lub żel dla ząbkujących dzieci. Te środki na pewno uśmierzą ból i w jakimś stopniu złagodzą problemy wywołane przez afty.
Jak usunąć bakterie wywołujące afty w jamie ustnej?
Jest wiele domowych sposobów pomagających zwalczyć bakterie wywołujące afty w naszej jamie ustnej.
Jednym z nich jest choćby herbata z nagietka. Napar ten jest od wieków stosowany od leczenia uszkodzeń skóry; otarć, popękania czy swędzenia. Do przygotowania leku wystarczy zalać szklankę wrzącej wody do 2 łyżek nagietka i pozostawić na 10 minut. W momencie, gdy napój ostygnie - należy płukać nim jamę usnta kilka razy dziennie.
Kolejny sposób to mieszanka wody utlenionej 20%, wody i sody oczyszczonej i soli. Proporcje: Do 0,5 szklanki wody utlenionej trzeba dodać łyżeczkę sody oczyszczonej i soli kuchennej. Następnie dokładnie wymieszać. Takim roztworem należy płukać jamę ustną i wypluwać płyn. Afty są to rany otwarte w naszej jamie ustnej i niestety są one bardzo podatne na zakażenia - dlatego tak przygotowany roztwór zawierający wodę utlenioną pozwala na odkażanie otwartych ran aft. Dodatkowa zawarta w recepturze soda przynosi ulgę przy bolesnych aftach.

Co jeszcze na afty?

Warto brać witaminę C, ponieważ wspomaga ona gojenie się ran powstałych w jamie ustnej. Dodatkowo nie zaszkodzi również cynk. Przyśpiesza on bowiem gojenie się nadżerek, czyli aft w jamie ustnej.